Zwierzęta proszą o głos na TAK

uid_b1b3cb66e0e6cbd3b12df6f2097a25c91313667213684_width_1200_play_0_pos_1200_gs_0Kluby PO, PiS, PSL, SLD opowiedziały się w czwartek w Sejmie za poselskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzęciem i zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach. Przed Sejm przeszedł marsz, którego uczestnicy deklarowali poparcie dla nowelizacji ustawy. Według policji wzięło w nim udział ok. 250 osób


Protestujący spotkali się na placu Trzech Krzyży, skąd przeszli pod Sejm. Nad ich głowami powiewały niebieskie balony.- Nawet psy mają na sobie niebieskie przepaski i chusty – relacjonuje Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN 24. Łącznie w manifestacji bierze udział ponad 40 organizacji. Są m.in strażacy z psami-ratownikami.
Akcja odbywa się pod hasłem „Polskie zwierzęta proszą o głos na TAK”. Obrońcy praw zwierząt mają ze sobą także transparenty. Na jednym z nich przypominają posłom, że „cierpienie zwierząt jest bezpartyjne”.
Z protestującymi przed Sejmem spotkała się m.in.: posłanka SLD Joanna Senyszyn.
Obrońcy praw zwierząt chcieli w ten sposób przekonać posłów do zmiany ustawy o ochronie zwierząt. I udało im się.
Podczas debaty sejmowej kluby PO, PiS, PSL, SLD opowiedziały się za poselskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Projekt został przygotowany w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, w których uczestniczyły organizacje działające na rzecz zwierząt. Poseł PO Paweł Suski – reprezentujący posłów wnioskodawców – podkreślił, że projekt powstał ponad podziałami politycznymi. – Zwierzęta nie są rzeczą. Chcemy – m.in. za pomocą tej ustawy – uświadomić to społeczeństwu – powiedział.
Krzysztof Tołwiński (PiS) zarzucił autorom projektu, że przygotowali go w pośpiechu bez konsultacji m.in. ze środowiskiem hodowców zwierząt, a także bez konsultacji z samorządami, dla których przepisy rodzą skutki finansowe. – W konsekwencji powstaje niedoróbka wyborcza. Dobre intencje pomieszane z brakiem znajomości zagadnienia. Martwe prawo z możliwością nadinterpretacji – ocenił. Dodał jednak, że klub PiS „koncentrując się na dobru zwierząt”, poprze projekt. Zadeklarował, że w kolejnej kadencji jego klub przygotuje własną nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.
Ostateczną decyzje posłowie podejmą w piątek podczas głosowania nad nowelizacją ustawy.
O co walczą manifestanci?
Jak pisze na swojej stronie internetowej Polska Fundacja Ochrony Zwierząt, projekt nowelizacji zakłada m.in. zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, zwiększenie odpowiedzialności gmin za los bezdomnych zwierząt i zakaz handlu psami i kotami na targowiskach i w sklepach.
Jeżeli posłowie ustawę zmienią, to w życie wejdzie też zakaz sprzedaży ryb bez odpowiedniej ilości wody. Nie będzie też można obcinać psom uszu i ogonów-kopiowania.
Zmieniona ustawa ma zakazywać również trzymania psow na uwięzi krótszej niż trzy metry i przez ponad 12 godzin bez przerwy. Nowelizacja wykreśla z ustawy o ochronie zwierząt również przepis pozwalający myśliwym strzelanie do psów i kotów przebywających na terenach łowieckich.
Źródło TVN Warszawa

4 komentarze do Zwierzęta proszą o głos na TAK

  1. w pełni popieram !!!tylko nawet jesli wejdzie w życie czy będzie realizowana?…w naszym społeczeństwie panuje ciemnogród jeśli chodzi o tematy dotyczące zwierząt.upłynie pewnie jeszcze wiele lat zanim to się zmieni…

  2. Jednak to dobry znak, że ktos zauważa i nie jest obcy ten temat. Może upłynie wiele lat ale jakis kamień milowy jest juz połozony. Uważam, że nalezy równiez zająć sie tez edukacja najmłodszych bo na rodziców nieraz nie ma co liczyc. Problem jest przede wszystkim w gminach, które nie zauwazaja problemu bezdomnosci bo sa inne wazniejsze a pieniedzy mało. Ale przeciez o naszym człowieczeństwie świadczy nasz stosunek do zwierzat.

  3. Moim zdaniem to nie jest dobra ustawaco z tymi co chcą hodować psy albo urodzą mu się przypadkowo to co z tymi psami? albo ktoś ma nie wysterylizowane dorosłe psy suke i samca i dojdzie do rozmn. i te psy ? przecież wszystkich nie mogą zostawić.

  4. Schroniska powinny być w każdej gminie, tylko ich zwiększenie i utrzymanie przez gminy i darczyńców prywatnych polepszy los zwierząt. Karanie nie zmieni człowieka. Edukacja poprzez media oraz odniesienie sie do wartości chrześcijańskich mogłoby coś zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.